Čo je to svetelný tok a intenzita osvetlenia?

Pri výbere svetelného zdroja je dôležitým parametrom jeho svetelný tok, ktorý je uvedený na obale a vyjadruje celkové množstvo svetla, ktoré zdroj vyprodukuje za jednu sekundu.

Svietivosť žiaroviek sa najčastejšie vyjadruje svetelným tokom v lúmenoch (lm). Túto jednotku nájdete na obaloch žiaroviek a priamo hovorí o tom, ako bude svetelný zdroj svietiť.

Klasické žiarovky mali svetelný tok okolo 13,5 lm/W, zatiaľ čo LED žiarovky majú svetelný tok najčastejšie v rozmedzí 30-110 lm/W.

Napriek tomu údaj o príkone LED žiarovky vo wattoch nie je priamo úmerný intenzite jej svietivosti, takže sa ním nemôžeme riadiť pri výbere sily LED žiarovky tak, ako pri klasickej žiarovke. Príkon LED žiaroviek závisí od počtu diód, ich svietivosti a tiež od teploty chromatickosti svetla.

Čo je to svetelný tok a intenzita osvetlenia?

Čo je to svetelný tok a intenzita osvetlenia?

Svetelný tok

Svetelný tok je dôležitá veličina, ktorú by sme mali zohľadniť pri výbere osvetlenia. Označuje svetelnú energiu vyžiarenú zdrojom za 1 sekundu, ide teda o formu výkonu.

Nie je žiadnym tajomstvom, že s vekom žiarovky sa jej svetelný tok znižuje. To platí pre takmer všetky technológie svetelných zdrojov. Pri kompaktných žiarivkách klesne svetelný tok až na 30 % pôvodnej hodnoty počas ich životnosti. Pri LED žiarovkách svetelný tok zvyčajne klesne len na 70 % pôvodnej hodnoty na konci ich životnosti.

LED žiarovka by sa nemala prehrievať. Teploty nad 70 °C už znižujú jej životnosť. Vyššie teploty môžu byť spôsobené zlou konštrukciou žiarovky, ale aj nevhodným umiestnením. Napríklad nekombinujte LED žiarovky s inými typmi žiaroviek pod jedným tienidlom.

Je tiež dobré zistiť, či je uvedený svetelný tok k dispozícii okamžite alebo či sa postupne zvyšuje. Pri LED žiarovkách je plný výkon k dispozícii okamžite, zatiaľ čo kompaktné žiarivky sa rozbiehajú až niekoľko minút. Preto nie sú vhodné tam, kde sa často zapína a vypína. Časté blikanie im tiež výrazne skracuje životnosť.

Intenzita osvetlenia

Intenzita osvetlenia je časť svetelného toku, ktorá dopadá na plochu s určitou veľkosťou a závisí od svetelného toku zdroja svetla, vyžarovacieho uhla a vzdialenosti meranej plochy od zdroja.

Je to veľmi dôležitá jednotka a dá sa ľahko merať pomocou luxmetra. Hodnoty intenzity osvetlenia pre jednotlivé priestory sú uvedené v tabuľke.

Pri nákupe svetelného zdroja je potrebné skontrolovať počet lúmenov (lm) na obale žiarovky, pretože ide o jednotku svetelného toku, ktorá udáva celkové množstvo svetla, ktoré svetelný zdroj vyprodukuje vo všetkých smeroch za jednu sekundu.

čítaj viac : Ako správne osvetliť miestnosť: Praktický sprievodca

Upraviť článok “Ako správne osvetliť miestnosť: Praktický sprievodca” ‹ Braytron — WordPress (braytron-led.sk)

čítaj viac: LED pásik na mieru

Upraviť článok “LED pásik na mieru: Podrobný návod” ‹ Braytron — WordPress (braytron-led.sk)

Ako vybrať správnu farbu svetla?

Upraviť článok “Ako vybrať správnu farbu svetla?” ‹ Braytron — WordPress (braytron-led.sk)

katalog: BRAYTRON

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *