Prečo vás online marketing mätie 3/3

Pomaly. Aby som vás teraz nemýlil aj ja.

Podstatou je, aby vás nemýlili rôzne aktivity. Čokoľvek robíte – buď pracujete na návštevnosti, alebo na predajoch (t. j. konverziách), alebo na zisku. Prevádzka, konverzie, funnely. Každá aktivita patrí do jednej z týchto 3 kategórií. Čím sa máte zaoberať, závisí od toho, kde je váš najväčší problém a zároveň potenciál pre ďalší rozvoj.

Je ťažké bojovať na všetkých troch frontoch naraz (pokiaľ nemáte dobrý tím – čo je samo o sebe práca).

A zvyčajne budete mať (alebo by ste mali mať, na základe analýzy) väčšie a silnejšie zameranie na jeden z týchto 3 frontov.

Návštevnosť je VZDUCH pre podnikanie. Bez návštevnosti nie je nič. A mnohí sa na to najviac zameriavajú. Ale je to len 1 z 3 frontov „boja“ a pokiaľ nie sú v súlade, podnikanie v podstate nie je kompletné. Pretože každý z týchto 3 ovplyvňuje jeden druhého.

Keď ešte nemáte biznis, tak sa zameriavate na prieskum… práve týchto 3 oblastí. Po prvé, či vôbec začať podnikať tam, kde je TŔŇOM V OKU získať návštevnosť? Prečo plávať proti prúdu, a to so žralokmi konkurencie? Musíte nájsť medzeru, dobrý trh, kde je priestor, vysoký dopyt, slabá ponuka. Hľadáte diery. Ktoré potom vyplníte vynikajúcim marketingom a budete v nich dominovať.

Keď sa pozriem na niektoré hlavné chyby a bariéry úspechu v tomto „digitále“… najčastejšie je to zmätok z hluku. Dezorientácia. Stratenosť. Ľudia nevedia, kam bijú.

Alebo sú tak hlboko v analýze, že sú úplne paralyzovaní v pohybe a všetko ich desí a znepokojuje.

Takže NIČ NEMUSÍ byť dokonalé. Je lepšie mať niečo ako nič. Vašou úlohou je samozrejme každý deň urobiť/vyskúšať niečo nové, čo ste predtým ešte neurobili. Takto sa učíme. Ale chybou je hľadať dokonalosť. Je dobré pokúsiť sa, aby to bolo solídne, samozrejme, ale nie za cenu, že to nakoniec neurobíte zo strachu, že to nie je dokonalé.

Pretože to NIKDY nebude dokonalé.

Jedným z mojich najväčších objavov pre „osobnú produktivitu“… po prečítaní 100. knihy na tému, ako byť ešte produktívnejší a ako dosiahnuť VŠETKO, čo mám na zozname úloh… bolo „objavenie“, že nikdy nebudem mať všetko hotové. NIKDY všetko nestihnem. VŽDY bude viac práce ako času. Vždy bude viac nezodpovedaných správ, nesplnených vecí, nerealizovaných nápadov…

Ale je to ako keď sa pozeráte na pohár, či je vždy poloplný alebo poloprázdny. Radšej sa zamerajme na to, čo sa urobilo. A teraz, keďže nikdy nebude všetko hotové… môžeme sa vzdať toho, že sa vôbec snažíme „všetko“, pretože nie všetko je rovnako dôležité ani naliehavé, ani to všetko nemá rovnaké pozitívne/negatívne následky.

Pre to kľúčové a najdôležitejšie vždy bude (alebo by mal byť a mal by byť vytvorený) čas.

Rovnako aj v marketingu existujú nejaké kľúčové veci a kľúčové zručnosti a… ak sa na ne zameriame, ak sa ich učíme a ak ostatným veciam aspoň rozumieme – ako ich všetky spojiť, ako fungujú spolu, ako sa navzájom ovplyvňujú, tak super. Potom máme kontrolu. Potom sa necítime stratení, pretože sa držíme toho, čo je isté, toho, čo je isté.

Tu sú veci, ktoré sú 100% isté v online marketingu:

  1. Copywriting. Pretože vás učí, ako prezentovať a vytvárať lepšie ponuky a produkty, nielen písať reklamy. Pretože priamo ovplyvňuje konverzie. Pretože ním píšete reklamy (ktoré potom umiestňujete na siete a pomocou copywritingu priťahujete lepšie a lacnejšie návštevy), ním píšete predajné stránky, pomocou copywritingu sa umiestňujete vy, vaše služby, produkty, ponuky. Pomocou neho nadväzujete kontakty, posielate e-maily, uzatvárate obchody. Hlavné je, že vás copywriting učí vytvárať top ponuky… ktorým je ľahšie povedať „áno“ ako „nie“.

Toto je tá „univerzálna“ zručnosť, ktorá sa prelína so všetkým a ktorá má najväčšiu úžitkovú hodnotu a ovplyvňuje/prelína sa so všetkým.

  1. Obsahový marketing. Nie všetko môže byť predaj a hneď. Medzitým, a zvyčajne pred čistým predajným copywritingom… budujeme vzťahy s ľuďmi prostredníctvom vzdelávania. Takto (lacno) upútame ich pozornosť, takto z nich robíme lepších kupujúcich, takto sa im zapáčime, takto ich pritiahneme a takto si ich udržíme. Pomáhame im. Dávame, skôr ako dostávame/berieme. Či už je obsah textový, audio, video, či už je na platforme A, B, C, D… je to jedno. Vždy sa dá prebaliť.
  2. Prieskum. Čím lepšie rozumieme trhu, svojim klientom, konkurencii, tým lepšie riešenia môžeme pre našich ľudí vytvárať. Otázka/rozhodnutie číslo 1 je, na akom trhu budete. Môžete sa ZNIČIŤ kopaním, ale ak kopáte na nesprávnom mieste… všetko je nanič! Niekto sa bude „trápiť“ 10-krát menej ako vy a zarobí 100-krát viac len preto, že je na správnom mieste. Kope tam, kde je zlato a ľahšie dostupné, ešte pridá silné lopaty a Boh ich vidí. Výber, a potom dobré pochopenie a (neustály) prieskum trhu a učenie sa o trhu je kľúčové.
  3. Generovanie návštevnosti. Nemusíte vedieť všetko. Ale je dobré zvládnuť niekoľko. SEO je skvelé, pretože z dlhodobého hľadiska kvapkajú peniaze, prichádzajú cielení ľudia, ktorí hľadajú presne to, čo ponúkate, návratnosť investícií je najvyššia, ale je menej „škálovateľná“ a trvá dlhšie, kým ju vybudujete ako pravidelný kanál návštevnosti. Potom sú tu reklamy Google PPC, reklamy na Facebooku. Sú to len rôzne platformy. Trendom je samozrejme už dávno mobil a video a to sa určite nezastaví. Ale opäť niekto (zvyčajne) musí napísať text pre tieto video skripty a vy sami, ak sa natáčate, musíte trochu premýšľať o tom, čo poviete.

Ale áno. Musíte zvládnuť aspoň jeden alebo dva zdroje návštevnosti. Tam budete umiestňovať obsah a copywriting, ktorý ste vytvorili na základe prieskumu. Vidíte, ako je to prepojené.

Každopádne… ak máte neustále zdroje návštevnosti, máte neustále zdroje peňazí (za predpokladu, že texty a ponuky sú dobré a relevantné pre týchto návštevníkov).

  1. E-mailový marketing. Tu je dôvod. Návštevnosť je čoraz drahšia, pozornosť je čoraz drahšia. E-mail je hlavný spôsob, ako dosiahnuť, aby návštevy, ktoré generujete, a klienti, mali oveľa, oveľa väčšiu hodnotu. Pretože pomocou e-mailu môžete väčšie percento návštevníkov premeniť na zákazníkov a ľahko s nimi komunikovať, aby sa stali stálymi zákazníkmi. A „reštaurácia žije zo stálych hostí“. Takže ak chcete, aby boli vaše návštevy (drasticky) výnosnejšie a vaše podnikanie drasticky stabilnejšie, venujte sa e-mailovému marketingu.

Teraz sú tu niektoré dôležité „detaily“, ako je positioning, branding a podobne, ktoré samozrejme pomáhajú pri konverziách aj návštevnosti, aby vás ľudia videli ako experta/autoritu atď. To všetko je tiež dôležité, ale viac-menej spadá pod body 1, 2, 3.

  1. Funnely a zisk. Ide o to, aby pre vás mali klienti čo najväčšiu hodnotu a aby ste si ich udržali (čo najdlhšie). Aby nakupovali častejšie a väčší počet produktov, aby sa vracali, odporúčali vás, aby ste dostávali ŽIARIAce recenzie a podobne. Čím viac pre vás klient znamená, tým viac môžete minúť na marketing/akvizíciu nového používateľa/klienta. A toto je „veda“.

Toto je zhruba 6 hlavných zručností, ktoré potrebujete. Ak sa zameriate na ktorúkoľvek z nich, určite budete napredovať.

Všetko ostatné je „hmla“. Všetko ostatné sú trendy. A to, že to robí niekto iný, nemusí nevyhnutne znamenať, že musíte aj vy. Najmä ak to nie je vaša „najslabšia stránka“ a nie je to niečo, čo by malo byť vašou (aktuálnou) prioritou.

Áno, ak robíte B2B predaj, spôsob generovania návštevnosti bude iný. Ale to opäť len spadá pod to, že zvládnete aspoň jeden alebo 2 zdroje návštevnosti, ktoré sú v súlade s vaším podnikaním/službami.

Teraz…

Keď k tomu pridáte ešte jednu dimenziu/vrstvu porozumenia, ktorú opakuje môj guru a boháč marketingu Jay Abraham… „Existujú len 3 spôsoby, ako rozvíjať podnikanie… buď mať viac zákazníkov, alebo aby minuli viac peňazí, alebo aby nakupovali častejšie“.

Takže zameranie je buď na návštevnosť (prevádzka, obsah, ktorý zverejňujete, platformy), alebo na konverzie (copywriting, top ponuka, positioning, CRO, e-mailový marketing), alebo na funnel, aby bola celoživotná hodnota klienta vyššia (upselly, doplnkové produkty, opakujúce sa ponuky, high-ticket ponuky, opäť e-maily).

Buď aby nakupovalo viac ľudí, alebo aby nakupovalo väčšie percento návštevníkov, alebo aby každý klient minul viac a aby nakupovali častejšie a dlhšie. Napríklad namiesto raz a nikdy viac… v priemere 3-krát.

Ak zdvojnásobíme čokoľvek z toho, zdvojnásobíme podnikanie.

To je podstata. Či už je váš zdroj návštevnosti ten alebo onen, to všetko sú „technické záležitosti“, ktoré sú samozrejme dôležité, ale nie rozhodujúce a nie jediné. Veľa vecí pominie.

Pozrite sa napríklad na Instagram. Stále „funguje“ dobre ako zdroj návštevnosti a miesto, kde si ľudia budujú svoje publikum… ale ľudia sa masovo presúvajú na TikTok. Ktorý, rovnako ako kedysi IG a Facebook, dáva tvorcom obrovský dosah, ktorý ich SKÔR ČI NESKÔR tiež podrazí. Áno, je to iný koncept, ako sa obsah podáva, iný algoritmus, to všetko platí.

Čo nezmizne?

Nezmizne to, že ľudia budú stále googliť všetko možné.

Každá platforma má svoje výhody a nevýhody. Ľudia, ktorí sledujú 30-minútové video na YouTube s pozornosťou, tá návšteva a toto kliknutie nie je to isté ako niekto, kto sleduje 30-sekundové video. Predsa len môžete viac „zahriať“ človeka, ktorý pozerá (t. j. konzumuje) pol hodiny vášho obsahu.

Na druhej strane, 30-minútové video môžete „rozsekať“ na množstvo kratších… takže jedno nevylučuje druhé.

Ľudia používajú Facebook menej, ale stále ho používajú, a možno iní ľudia. Čo môže byť pre váš typ produktu dokonalé.

Takže neexistujú „absolútne pravdy“, nie je všetko čierne a biele. A existuje veľa ďalších faktorov, od ktorých závisí, aký je pre vás a vaše podnikanie alebo budúce podnikanie najlepší prístup.

Dôležité je držať sa istých a overených vecí v mori hluku, šialenstva, trendov. Bane a zlaté časy sú všade okolo nás na webe, to neznamená, že musíte kopať všade. Ale dobre preskúmajte, kde budete, verte v to, čo robíte, a potom tam kopajte čo najlepšie a čo najdlhšie, pokiaľ stále vidíte potenciál a pokrok.

Ak nie je pokrok… identifikujte, kde robíte chybu, zistite, aké zručnosti vám chýbajú na „lepšie kopanie“, učte sa, skúšajte nové veci, ktoré ste ešte neskúšali. Nikdy nestihnete všetko, nikdy nebude všetko dokonalé. Ale nech už urobíte a pokazíte čokoľvek, je to lepšie, ako keby ste sa zablokovali.

A pokiaľ tvoríte viac, ako konzumujete, určite napredujete.

S pozdravom,

Momo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *